Ranunculus aquatilis Włosienicznik wodny

Ranunculus aquatilis  Włosienicznik wodny
6,99
dostępne
Zapytaj o produkt

Opis produktu

 ​Włosienicznik wodny (Ranunculus aquatilis)
Opis gatunku:  Morfologia - Łodyga:  Cienka, delikatna, pływająca lub zanurzona  -  Liście:  Dwa typy liści: - Zanurzone: Silnie podzielone na cienkie segmenty, przypominające włosy, co minimalizuje opór w wodzie. - Pływające: Okrągławe lub sercowate, z wyraźnymi, szerokimi klapami, zielone i błyszczące. –
 Kwiaty:  Małe, białe, pięciopłatkowe, z żółtym środkiem. Kwiaty unoszą się na powierzchni wody na długich szypułkach.   - Włosienicznik wodny rośnie w różnych typach wód słodkich: w stawach, jeziorach, rowach melioracyjnych oraz wolno płynących strumieniach i rzekach. - Preferuje miejsca o średniej głębokości  , w wodach czystych, dobrze natlenionych i o pH neutralnym do lekko zasadowego.  Rozmieszczenie - Gatunek szeroko rozpowszechniony w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą.  
 Włosienicznik wodny pełni ważną rolę ekologiczną w swoich siedliskach, zapewniając schronienie dla wielu gatunków wodnych bezkręgowców oraz ryb. - Jest wskaźnikiem czystości wody, gdyż dobrze rośnie tylko w wodach o dobrej jakości.  
Zastosowanie:  - Używany w akwarystyce oraz do obsadzania oczek wodnych i stawów jako roślina ozdobna. - Bywa stosowany w bioremediacji do oczyszczania wód ze względu na zdolność do absorpcji zanieczyszczeń.  
Ochrona:  - Mimo że włosienicznik wodny nie jest rośliną zagrożoną, jego siedliska są narażone na zanieczyszczenia wód, eutrofizację oraz melioracje, które mogą negatywnie wpływać na populacje tego gatunku. Włosienicznik wodny, ze względu na swoje charakterystyczne, delikatne liście oraz dekoracyjne kwiaty, jest łatwo rozpoznawalnym i cenionym gatunkiem w przyrodzie.

Dodaj swoją opinię