Tlen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowego środowiska stawu. Ryby potrzebują tlenu do oddychania, a woda bogata w tlen umożliwia wydajną filtrację biologiczną. Stabilne środowisko stawu z czystą  wodą zależy od tlenu.
Czy w moim stawie jest wystarczająca ilość tlenu?
Testowanie jest najdokładniejszym sposobem ustalenia, czy w twoim stawie jest wystarczająca ilość tlenu. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą ostrzegać o niskiej zawartości tlenu w stawie. Zwróć uwagę na następujące oznaki wczesnego wykrywania i szybkiego rozwiązywania potencjalnych problemów.
Ryby dyszące na powierzchni - Ryby przełykające w pobliżu powierzchni, przy wejściu do strumienia  lub w pobliżu innych obiektów wodnych prawdopodobnie mają niedobór  tlenu. Ryby stawowe, takie jak złota orfa  ,Karpie Koi, karasie czerwone  żyją w wodach bogatych w tlen i nie tolerują niskiego poziomu
Nieprzyjemny  zapach - w słabo natlenionych stawach gnijąca roślinność, nadmiar odchodów rybnych i inne substancje organiczne mogą wydzielać wyraźne zapachy. Silny zapach „jeziorny” może wskazywać na słabą cyrkulację wody, filtrację lub napowietrzanie.
Mocne rozrost  glonów - gruba warstwa glonów  nitkowatych   sugeruje ich nadmiar  ,  i duże stężenie  dwutlenku węgla w wodzie. Stawy bez aktywnego napowietrzania lub wymiany gazowej zapewniają idealne warunki wzrostu dla uciążliwych glonów.
 Napowietrzaj, aby zoptymalizować poziom tlenu w stawie :
Najprostszym sposobem na poprawę zawartości tlenu w stawie jest zwiększenie ruchu wody lub dodanie urządzenia napowietrzającego. Kiedy woda gwałtownie przewraca się przez skaliste strumienie i wodospady, ma większy kontakt z powietrzem. Uwalniane są szkodliwe gazy, a tlen jest wprowadzany do wody . Pompy powietrzne, takie jak nasze zestawy do napowietrzania stawów, wtryskują powietrze bezpośrednio do wody w celu natlenienia stawów przez cały rok.
Dodatkowe wskazówki dotyczące utrzymania prawidłowego poziomu tlenu:
Usuń odpady - Rozkładająca się materia zużywa tlen. Użyj siatki lub odkurzacza, aby usunąć liście i osady z dna stawu. Uprość to zadanie, wyłapując śmiecie  powierzchniowe, zanim opadną.
Zapewnij cień - pływające rośliny wodne to szybki i łatwy sposób na zapewnienie cienia. Woda o niskiej temperaturze jest w stanie zatrzymać więcej tlenu niż ciepła woda.
Posadź odpowiednie rośliny – takie jak przybrzeżne , oczyszczające ,natleniające ,pływające  . Rośliny natleniające, takie jak moczarka ,rogatek , wywłóczniki ,gałęzatka ,rdestnice  pomagają zwiększyć poziom tlenu i poprawić jakość wody.
Utrzymuj właściwą filtrację - Regularnie czyść filtry do sadzawek, szczególnie przed wyjazdem na wakacje. Czysty filtr działa wydajniej, zapewniając niezbędny ruch wody i filtrację usuwającą odpady.