Otwarcie oczka wodnego na wiosnę -  Wskazówki do zapamiętania!

W całym procesie pamiętaj o byciu delikatnym - układ odpornościowy ryb jest wciąż niski od ostrej zimy. Wszystko będzie się stopniowo zwiększać, łącznie z aktywnością ryb, temperaturą wody i ilością karmienia. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami w porządku chronologicznym, aby prawidłowo otworzyć staw na sezon, powodując najmniejszy stres u ryb i mieszkańców stawu.

Oczyść oczko ze wszystkich śmieci .

To jest bardzo ważne.

 Sprzątanie jest czasem  wykonane nie  prawidłowo pod koniec ubiegłego sezonu, możesz mieć do czynienia z toksycznym bałaganem w swoim stawie.

Czyszcząc, upewnij się, że odkurzyłeś dno, zebrałeś liście, wyciągnąłeś i wyciąłeś zbutwiałe rośliny .Jeśli nie czyściłeś oczka od kilku lat można spuścić wodę i oczyścić je dokładnie uważając żeby nie uszkodzić folii lub innego uszczelnienia ,najlepiej to zrobić wczesną wiosną jak procesy biologiczne jeszcze się nie zaczęły w naszym stawiku. Podczas czyszczenia doniczek jest to świetny czas na przesadzenie lilii wodnych  i innych roślin wodnych dodanie  nawozów w celu pobudzenia ich wzrostu.

Wykorzystanie  roślin stawowych do zwalczania glonów jest naturalnym podejściem, ale zbyt wiele roślin  może prowadzić do uciążliwych glonów.

 

 Rozpocznij filtrację wody i ponownie zainstaluj pompę lub skimmer.

Po rozpoczęciu cyklu  należy sprawdzić, czy wszystkie przepływy są w 100% otwarte i funkcjonują. Sprawdź, czy filtry pracują z właściwym przepływem i jeśli masz wodospad, kaskadę  sprawdź czy nic nie utknęło w pompie lub nie blokuje wypływu wody .  

 Dwa najważniejsze etapy przygotowawcze do wiosny to oczyszczenie wszelkich zanieczyszczeń w stawie i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania filtracji

Oceń zdrowie swoich ryb po zimie.
Przekarmianie i karmienie za wcześnie w tym sezonie to dwa najczęstsze i najdroższe błędy popełniane przez hobbystów!
Upewnij się, że twoje ryby są wolne od wszelkich wrzodów lub białych plam (pleśniawki)  mętnych oczu pasożytów i innych plam skórnych.  Ryby mocno zarażone najlepiej usunąć z oczka  .

Podczas czyszczenia oczka wyjmij ryby ostrożnie do dużego pojemnika najlepiej z tą samą wodą ,nigdy nie bierzemy ryby suchą ręką .Po napełnieniu oczka świeżą wodą uruchomić filtracje i nie wpuszczać ryb przez 48 godzin ,jeśli woda jest z sieci chlorowana, można dodać preparaty które usuną nadmiar chloru .

Pamiętaj, aby naturalny staw stawał się bardziej naturalny nie dodawaj wielu chemikaliów.  Najlepszym sposobem jest zacienianie lustra wody roślinnością na brzegach i roślinami o liściach pływających jak też roślinnością pływającą jak żabiściek , osoka, rogatek ,pływacz zwyczajny  czy rzęsa wodna  po przymrozkach w maju można wprowadzić rośliny tropikalne które bardzo dobrze oczyszczają wodę takie jak pistie, hiacynty limnobium gąbczaste.  Nie przekarmiaj ryb będą w tedy zjadały same glony które narastają w oczku .W większym oczku jeśli jest kilka rybek można je nie karmić w ogóle poradzą sobie same