Odmiany lilii wodnych


Wyróżniamy wiele odmian lilii wodnych, ale tylko niektóre z nich można spotkać w naszym klimacie. Dzieli się je na odmiany dzikie oraz uprawne.

Odmiany dzikie


Najczęściej występującymi odmianami dzikimi są lilie ,grzybienie białe (Nymphaea alba). O wiele rzadziej można natknąć się na liliie ,grzybienie północne (Nymphaea candida ). Mimo iż wyglądają one niemal identycznie, wprawne oko od razu zauważy różnicę. Pręciki w przypadku lilii białych są zazwyczaj żółte, a w przypadku północnych: ciemniejsze lub nawet czerwone.Można też spotkać mieszańce obu gatunków  Niestety, bardzo trudno jest pozyskać te odmiany lilii do celów uprawnych. Za zrywanie ich grozi surowa kara,są pod ścisłą ochroną  a i tak nie mamy pewności, że rośliny te przyjmą się w środowisku, które dla nich stworzyliśmy.

Odmiany uprawne


Na szczęście możemy wybierać spośród wielu, nie mniej pięknych, odmian lilii uprawnych. Te z kolei dzielą się na rodzaje zimotrwałe oraz tropikalne. Odmiany zimotrwałe bez problemu przetrwają nawet najmroźniejsze zimy.pod warunkiem że kłącze będzie zimowało pod lodem .W płytszych zbiornikach zalecane jest schowanie lilii w miejsce chłodne ok 2-5 st.może służyć  do tego celu mała beczka z wodą lub skrzynka z wilgotnym torfem    Wytrzymałe są gatunki o kwiatach w ciepłych odcieniach: żółtych, czerwonych, pomarańczowych ,łososiowych oraz lilie białe. Odmiany egzotyczne, czyli te o kwiatach w odcieniach chłodnych, są zbyt wrażliwe na działanie niskich temperatur, aby mogły przeżyć w zimie.

Kwiaty lilii wodnych różnią się nie tylko kolorem, ale również i wielkością. Możemy zdecydować się również na odmiany różniące się kształtem , kolorem liści, a nawet mające zapach . Przed wybraniem konkretnego gatunku, warto dowiedzieć się również, czy ma on możliwość rozmnażania się. Tylko niektóre odmiany lilii mogą bowiem zawiązywać nasiona, dające początek nowym roślinom. Podział kłączy jest procesem czasochłonnym, ale samodzielnie wyhodowanie lilii daje wiele satysfakcji właścicielowi stawu czy oczka wodnego.

Obecnie możemy wybierać spośród około 60 czy nawet 70 gatunków lilii, które upiększają nasz ogród, sprawiając, że będzie prezentował się wyjątkowo.
Najbardziej popularne i niezawodne odmiany lilii to ; Atraction ,Albida,Chromatela,Holandia, Tomocik, James Brydon,Marliacea Carnea,Colorado.

Do uprawy wybierać należy dobrze nasłonecznione oczka wodne i stawy (w cieniu rośliny kwitną słabo i kwiaty się nie rozwijają). Najlepszy efekt osiąga się przy sadzeniu grupowym lub masowym.W stawie naturalnym  sadzić można na dnie zbiornika, w żyznym ile bagiennym , lub w dużych pojemnikach lub koszach  co najmniej 28 x 28 cm albo większe ,powinna być tam  żyzna ziemia ogrodowa lub kompostowa z dodatkiem obornika zwykłego lub granulowanego. Z wierzchu kosz powinien być wysypany grubszą warstwą grysy o frakcji  od 8-16mm

Zaleca się sadzenie młodych roślin najpierw w wodzie płytkiej, do czasu rozwinięcia pierwszych liści.