Moje pierwsze oczko wodne


Oczko wodne jest ozdobą nie tylko dość łatwą w w wykonaniu, ale jednocześnie w naturalny sposób dekorującą ogród, park oraz każdy, inny teren zielony. Warto jednak pamiętać, że pielęgnacja ogrodu wodnego nie należy już do czynności najłatwiejszych, wymaga zarówno posiadania odpowiedniej wiedzy jak i poświęcenia czasu, aby oczko wodne i jego otoczenie cieszyły nas swoim pięknem przez długi czas.

Zakładamy oczko wodne


Zakładając swoje pierwsze oczko wodne, musimy na początku dobrze przemyśleć sprawy, związane z jego zaprojektowaniem. Należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania - gdzie będzie znajdować się oczko, jak dużego zbiornika potrzebujemy oraz jakie rośliny będziemy w nim hodować. Ponad to należy wziąć pod uwagę również możliwości terenu, na jakim chcemy umieścić oczko.

Od wybrania miejsca do powstania oczka


Gdy wybierzemy już miejsce, w jakim ma się znaleźć nasze oczko, przychodzi czas na wyznaczenie konturów zbiornika. Wykop należy starannie wyłożyć   folią, która ma na celu zabezpieczenie oczka, przed ubytkami wody .Nie zapomnijmy o zrobieniu półek na różnych głębokościach na nasze rośliny . Na dnie i no brzegach  można ułożyć kamienie, aby oczko wyglądało bardziej naturalnie.

Rośliny w oczku wodnym


Projektując wygląd zbiornika, rzecz jasna należy dobrze dobrać zestaw roślin ozdobnych. Do wyboru mamy wiele opcji: rośliny przybrzeżne, bagienne, pływające lub zanurzone głęboko w wodzie.

Rośliny przybrzeżne pozwalają nam w naturalny i wyjątkowo estetyczny sposób przykryć brzegi zbiornika, w tym folię, jaką oczko jest wyłożone. Sprawdźmy jednak, czy wybrane przez nas rośliny nie uszkodzą swoimi kłączami folii. Na brzegach oczek sprawdzi się tatarak zwyczajny, strzałka wodna, jaskier lub pałki  .

Rośliny bagienne również świetnie nadają się do tego rodzaju zbiorników wodnych, w których brzeg jest wyraźnie zaznaczony. Obsadzenie go roślinnością sprawi, że będzie prezentował się naturalnie. Znakomicie sprawdzą się w takich wypadkach żabieniec babka wodna, tojeść rozesłana,kosaciec żółty , bobrek trójlistny  czy czermień błotna.

W oczkach pięknie wyglądają również rośliny unoszące się na wodzie. Niektóre  są  zakorzenione na dnie zbiornika ,jak lilie wodne, grążele ,czy grzybieńczyk, inne  swobodnie pływają po jego powierzchni. Do tej grupy należą , żabiściek,osoka  ,pistia, hiacynt wodny.,limnobium gąbczaste,salwinia (paproć wodna) czy też spirodela wielo korzeniowa ,lub azola karolińska .

Są też  rośliny bardzo dobrze natleniające  wodę , rogatek sztywny ,moczarka kanadyjska,wywłóczniki czy też rdestnice 
 
 Dlatego projektując oczko wodne  wybierajmy do niego rośliny, mając  na uwadze to   że wiele gatunków  przejawia właściwości oczyszczające , co pozwoli nam na naturalne wspomaganie pracy filtrów .a z czasem do uzyskania równowagi biologicznej w naszym zbiorniku.

Oczko wodne - morze korzyści


Założenie oczka wodnego jest inwestycją korzystną nie tylko z punktu widzenia podnoszenia walorów wizualnych terenu. Taki zbiornik wodny jest także aktywnym ekosystemem biologicznym, będącym środowiskiem życia roślin i zwierząt.