Jesienne porządki w ogrodzie ,przygotowania do zimy .

Mamy jesień najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu naszego ogrodu do zimy .Podpowiemy co należy zrobić .

 Zacznijmy od trawników : usuwamy z nich liście które spadły z drzew i krzewów możemy do tego użyć specjalnych grabi do liści lub odkurzacza ogrodowego ( bardzo dobry wynalazek ) ponieważ mogą stworzyć nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę sprzyjającą rozwojowi pleśni i grzybów . Trawa najlepiej jak będzie na zimę dosyć krótka  ok 5 cm.dł , krótka  nie wyparzy się od śniegu .Jeśli ziemia na trawniku jest zakwaszona (można to poznać po dużej ilości mchu) jesień jest bardzo dobrym czasem na odkwaszenie jej , używamy do tego wapno nawozowe Dolomit .Rozsypujemy równomiernie po trawniku ok 5-10 kg na 100m2 ,możemy także zastosować tak zwane nawozy jesienne które nie zawierają azotu .

Na rabatkach usuńmy uschłe liście z naszych bylin i krzewów ,możemy uzupełnić korę ,zrębki kolorowe itp.,rośliny na zimę te które tego wymagają możemy owinąć  zimową białą włókniną jednak za wcześnie tego nie róbmy żeby nam się nie wyparzyły  ,powinno się owijać jak ziemia zacznie zamarzać czyli ok. koniec listopada początek grudnia .

Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne też zadbajmy o nie , możemy usunąć uschłe części roślin wodnych które wystają nad wodę ,możemy też zrobić to zimą ścinając je równo z powierzchnią lodu , podbierakiem pozbierajmy wszystkie liście i inne zanieczyszczenia pływające  , czyste oczko możemy zabezpieczyć specjalną siatką. Możemy też spuścić wodę i oczyść oczko dokładnie , ale wiosna też będzie dobrym czasem do takich robót  .Oczko najlepiej czyścić raz na 2-3 lata . Filtr też   należy oczyścić ,  otworzyć i   najlepiej wypłukać dobrym strumieniem wody , wkłady filtracyjne jeśli wymagają wymiany wymieńmy ale lepiej wiosną . Jeśli mamy filtr w formie rzeczki ,glebowo-korzeniowy ,pościnajmy uschnięte części roślin i nadmiar wystających korzeni ,sprawdzimy czy woda nie ucieka gdzieś bokiem , możemy uzupełnić grys .Filtry  powinny procować do późnej jesieni ,pompę gasimy gdy zaczną się mrozy ,w lekkie zimy może chodzić non stop .   Nie zapomnijmy o rybkach jeśli mamy je w oczku.Ryby możemy jesienią jeszcze dokarmiać ,przestają żerować jak temperatura wody spada poniżej 10 st.C. na zimę dobrzy jest podłączyć napowietrzacz do naszego oczka wielkość trzeba  dobrać w zależności od wielkości naszego zbiornika .( możemy oczywiście doradzić jaki będzie najlepszy ). Można zastosować specjalne styropianowe przeręble lub wężyk z naszego napowietrzacza wpuścić przez dziurę w arkuszu styropianu grubości 5-10 cm  .Zimą raz na jakiś czas trzeba sprawdzić czy napowietrzacz działa i czy w wężykach nie nagromadził się nadmiar lodu blokujący wypływ powietrza .

W listopadzie zacznijmy już dokarmiać ptaki ,najlepiej pestki słonecznika  lub mieszanki nasion, przyzwyczajone od jesieni będą przylatywały do naszych karmników  całą zimę ,a wiosną od wdzięczą się nam zbierając w ogrodzie mszyce i inne robactwo .