Jak utrzymać czystość w oczku wodnym?


Wielu posiadaczy oczka wodnego boryka się z tym samym problemem, a mianowicie utrzymaniem w nim czystości. Scenariusz wygląda zazwyczaj podobnie, po pewnym czasie woda w oczku staje się mętna, mogą pojawić się również nieestetyczne glony.

Aby nasze oczko wodne zawsze prezentowało się elegancko i było bezpieczne dla żyjących w nim stworzeń oraz roślin, należy postawić na sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne, pozwalające na przywrócenie i utrzymanie czystości w zbiorniku. Wiosną przede wszystkim usuwamy uschnięte części roślin zeszłorocznych  , możemy też raz na 2-3 lata wymienić wodę  w naszym oczku i oczyścić je ze szlamów i osadów które sa na dnie zbiornika .

Przede wszystkim czysta woda


Kwestia podstawowa to czystość wody. By oczko naprawdę było dekoracją ogrodu, woda powinna być przejrzysta, abyśmy mogli podziwiać znajdujące się tam rośliny wodne czy pływające ryby. Sprawdzonym sposobem na oczyszczenie wody w oczku jest stosowanie wysokiej jakości filtrów. Należy je regularnie czyścić, aby należycie spełniały swoją funkcję. Filtry pozwalają na wypłukanie zanieczyszczeń i przywrócenie wodzie odpowiedniego stopnia twardości oraz współczynnika pH. Wspomniane parametry można osiągnąć również dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów , przeznaczonych właśnie do wody z oczek ogrodowych. Można je nabyć w naszym sklepie .

Woda w oczku powinna być także odpowiednio natleniona. W tym celu warto używać pomp napowietrzających . Od czasu do czasu można też włączyć fontannę. Nie tylko wspaniale się prezentuje, ale przyczynia się do dotlenienia wody w oczku. Wszystkie rośliny związane ze środowiskiem wodnym mają właściwości filtrujące i czyszczące. 


Problemem wielu posiadaczy oczka ogrodowego są wspomniane już wcześniej glony, które nie tylko szpecą, ale również wpływają niekorzystne na organizmy żywe, które hodujemy, zarówno na rośliny wodne jak i ryby. Aby zapobiegać namnażaniu się glonów, należy regularnie oczyszczać oczko wodne z liści, uschniętych roślin, resztek pokarmu dla ryb oraz innych fragmentów materii organicznej. 

Naturalne czyszczenie


Bardzo dobrym sposobem na oczyszczenie zbiornika i zapobieganiu pojawianiu się glonów, jest zainwestowanie w rośliny wodne, które żywią się materią organiczną i przeprowadzają naturalną filtrację wody w oczku. Wspaniale sprawdzi się w tym przypadku oczeret jeziorny, pałka szeroko i wąskolistna, kosaciec żółty,manna mielec,trzcina  czy tatarak zwyczajny. 
Zachęcamy również  do wykonania bardzo prostego i naprawdę godnego polecania filtra glebowo- korzeniowego , opis w następnym artykule 

Jeśli zabiegi pielęgnacyjne będą stosowane kompleksowo i przede wszystkim regularnie, nasze oczko wodne zawsze będzie prezentowało się nienagannie, stanowiąc dodatkowo bezpieczne środowisko życia dla bytujących w nim roślin wodnych i ryb.