Jak zrobić dobrze Oczko wodne .

Pierwszym krokiem do rozważenia jest wybór rodzaju zbiornika, który chcesz zbudować. Powinieneś rozważyć, jaki rodzaj ryb   chcesz hodować w swoim stawie. Czy to będzie dom dla zwykłych karasi ozdobnych czy tez karpi  koi? Czy twoją główną troską będą  rośliny wodne? Być może potrzebujesz stawu z szumem spadającej wody i dźwiękiem  wodospadu. Każdy rodzaj stawu będzie musiał być zaplanowany ze względu na jego specyficzne cechy. Należy pamiętać, że najczęstszymi błędami ogrodników jest to że pierwszy staw był zawsze za mały . Mały staw ogranicza liczbę ryb i roślin, które możemy tam hodować i uprawiać .

Staw dla karpi koi różni się od zwykłego  oczka wodnego, ponieważ koi ogranicza ilość roślinności dostępnych do uprawy. Mówiąc prosto: karpie koi zjadają  niektóre rośliny. Staw dla nich powinien być większy, ponieważ koi są całkiem spore, powinno być przynajmniej 5000 L im więcej tym lepiej głębokość ok 120-150 cm   .

Zwykłe oczko wodne w którym będziemy hodować  tylko karasie ozdobne może być mniejszy  ,1000-2000 L i głębokość ok 0,8-1m. ale pamiętajmy im większy tym łatwiej utrzymać czysta wodę .

Drugim etapem w utworzeniu nowego stawu jest wybranie właściwej lokalizacji.

Większość stawów cieszy się większą popularnością, jeśli są zlokalizowane w pobliżu domu. Wybierz teren , w którym można oglądać staw przez cały rok. Oczka wodne  są  bardzo atrakcyjnym miejscem dla   ptaków i motyli. Ustaw oczko tak żeby nie spływała do niego woda z dachu zbyt dużo tej wody spowoduje szybsze rozrastanie glonów . Unikaj umieszczania stawu zbyt blisko drzew. Spadające liście i inne zanieczyszczenia będą bardziej brudziły wodę .Jeśli chcesz uprawiać lilie wodne oczko powinno być przynajmniej przez 4-6 godzi nasłonecznione   zacienione zbiorniki  są  odpowiednie dla stawów rybnych. Cyrkulacja wody nie jest konieczna, ale użycie pompy umożliwi Ci utrzymanie większej ilości ryb. Do uruchomienia filtra, fontanny lub wodospadu potrzebna jest pompa. Polecamy pompy ceri PF wydajności od 2 do 6 tyś Litrów na godzinę lub pompy seri EP energooszczędne od 3do 20tyś litów na godzinę  . Dźwięk bieżącej wody znacznie zwiększa przyjemność korzystania ze stawu. Większość stawów będzie korzystać z filtra biologicznego. Jest to istotne, jeśli trzymasz karpie koi lub więcej niż kilka złotych rybek . Mamy do wyboru kilka rodzajów filtrów biologicznych.

 Bio filtr  sam  lub w zestawie z pompą i lampa UV są do oczek max 8tyś litrów , filtry ciśnieniowe do oczka od 4 do 10 tyś, litrów , filtr Bio Cell nawet do oczka 25 tyś litrów . Do dużo większych stawów polecamy filtry Bioklar od około 8 do 120 tys litrów .

Teraz możesz ustalić kształt swojego oczka najlepiej zrobić to sznurkiem  lub wężem ogrodowym , kształt może dowolny ale pamiętaj że im więcej wcięć i tym podobnych tym większa strata folii i więcej załamań ,najlepiej jak oczko jest prawie okrągłe . Dobrze jest zrobić dookoła albo prawie do dokoła półki mogą być na  jednej lub  na kilku głębokościach  , potrzebne będą do postawienia tam roślin wodnych ,oczko wyścielamy folią np. PCV mamy dostępne szerokości  od 2 do 12 m. i grubości 0,5 lub 1mm , można też wyścielić geomemraną EPDM jest to syntetyczny kauczuk. Na folie oczywiście możemy pookładać kamienie żeby przy maskować jej brzegi .

Zamiast filtrów zewnętrznych można oczywiście zrobić sobie rzeczkę jeśli miejsce na to pozwala która będzie też czyściła nam wodę i będzie pięknym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu , jak zrobić taka rzeczkę pisałem już wcześniej i cały opis jest na naszej stronie tutaj : http://www.roslinywodne.com/Artykul-7-naturalny-filtr-do-oczka-.aspx

 . Oczywiście jak zawsze służymy pomocą  w dobraniu  roślinności do twojego zbiornika , możemy go również obsadzić , pomożemy też w doborze pomp czy filtra.  
Ładowanie...